Nosorożec biały, gatunek nosorożca, który udało nam się zawrócić znad krawędzi wymarcia. Pod koniec XIX wieku tych nosorożców było zaledwie 50 sztuk, dziś populacja nosorożców białych liczy około 20 tys sztuk.
To największy z nosorożców, waga samca osiągnąć może nawet 2,5 tony. Ma dwa rogi, większy potrafi osiągnąć wysokość nawet 1,5 metra. Nie są tak bardzo agresywne jak nosorożce czarne, łatwiej więc je zabić. 1,5 metrowy róg wciąż jest obiektem pożądania zwłaszcza w Azji, gdzie uznaje się go za afrodyzjak, remedium na problemy z potencją, choroby wątroby i serca.
Biały nosorożec nie jest biały – tubylcy nazywali ten gatunek nosorożca wyd rhino mając na myśli szerokiego nosorożca. Anglojęzyczni osadnicy słyszeli white rhino i tak zostało.
My oglądaliśmy białe nosorożce w Ziwa Rhino Sanctuary, rodzaju małego rezerwatu lub farmy, gdzie nosorożce są pilnie chronione. Obiekt jest otoczony ogrodzeniem a każdy z nosorożców ma swojego uzbrojonego bodyguarda. Przez większość dnia nosorożce leżą w cieniu, ich opiekunowie również. Początkowo na strzeżonym terenie umieszczono 6 nosorożców, dziś jest ich około 32. Na terenie farmy żyją również małpy, antylopy i krokodyle.
Gatunek nosorożca białego rozmnażany w rezerwacie to nosorożec południowy zagrożony wyginięciem. Nosorożec biały północny praktycznie wyginął, w 2018 uśpiono ostatniego samca. Ostatnia nadzieja na przywrócenie gatunku to zapłodnienie metodą in vitro matki zastępczej z dwóch zarodków stworzonych z zamrożonego nasienia.
Ziwa Sanctuary warto wspomóc finansowo, to organizacja non-profit. Mimo środków ostrożności, giną wciąż nosorożce i również ich ochroniarze. Środki ostrożności są zaostrzone (broń, ogrodzenie pod napięciem), proszono nas by nie robić zdjęć, szczególnie telefonem tak, by nie można było namierzyć zwierząt z metadanych zdjęcia. Zgodnie z prośbą – zdjęć nosorożców nie zamieszczam.